Všeobecná ambulancia detského a dorastového lekára, MUDr. Alexandra Drgoňová

DÔLEŽITÝ OZNAM - sem kliknúť

Šarlach (scarlatina)

Šarlach (scarlatina) je infekčné a veľmi nákazlivé ochorenie, pre ktoré je typická horúčka, angína (zápal mandlí) a špecifická vyrážka.

Pôvodcom nákazy je streptoccocus hemolyticus skupiny A, ktorý produkuje toxín. Ten je zodpovedný za kožné prejavy.

Vstupnou bránou infekcie je nosohltan ale pri šarlachu sa infekcia do tela môže dostať aj cez kožu, pri poranení alebo popálení.

Zdroj nákazy - chorý človek. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčková nákaza), menej často aj priamym kontaktom.

Inkubačná doba je niekoľko dní, zväčša 2 až 4. Pri vniknutí infekcie do tela cez poranenú kožu môže byť inkubačný čas veľmi krátky – 12 hodín. V takom prípade nie je u postihnutého prítomná angína.

Šarlach sa najčastejšie objavuje u detí vo vekovej kategórii od 3 do 10 rokov. Výnimočne sa môže nakaziť aj dieťa do 3 rokov, väčšinou od svojho staršieho súrodenca.

Šarlach sa často začína bolesťami bruška, vracaním, bolestami hrdla a rozvojom angíny s vysokou teplotou. Do 24 hodín sa objaví typická vyrážka na tzv. predilekčných miestach: pod pazuchami, na bočnej strane hrudníka, v lakťových jamkách, v podbrušku, na vnútornej strane stehien, v podkolennej jamke. Vyrážka je drobná, červená, krupičková, koža je drsná na pohmat („husia koža“).

V tváričke je dieťa červené ale v okolí úst je koža takmer biela. Na jazyku je spočiatku povlak, postupne sa typicky olupuje od špičky jazyka dozadu a objavuje sa červený, tzv. malinovitý jazyk s vystupujúcimi kopčekmi. Tento nález na jazyku býva aj pri streptokokovej šarlachovej angíne a pri šarlachu sa niekedy objaví skôr než typická vyrážka.

Na posledných článkoch prstov a ušných lalôčikoch možno pozorovať drobné, biele, lesklé bodky. Na podnebí môžu byť typické červené škvrny - petechie, hrdlo a mandle sú červené, šarlátové a opuchnuté. V 2. až 4. týždni po ochorení sa koža na miestach, kde bola vyrážka, ale aj na dlaniach a plôškach nôh olupuje.

Liečba: Penicilínové antibiotiká, antipyretiká pri teplote, lieky na bolesť hrdla, dostatok tekutín, ľahká strava, kľud na lôžku.

Neskoršie následky streptokokovej angíny a šarlachu - hovoríme im aj sterilné komplikácie, pretože v čase, keď sa objavia, pacient už nebýva chorý ani infekčný, sú prejavy reumatickej horúčky, postihnutia srdca alebo obličiek. Po objavení penicilínu a jeho zavedení do praxe tieto neskoré následky nevidíme tak často. Je však naozaj veľmi dôležité šarlach aj šarlachovú angínu liečiť správne – a to jediným účinným liekom, ktorým je PENICILÍN.

Po prekonaní šarlachu po dobratí ATB sa robí kontrolný výter z hrdla a kontrola moču v ambulancii.

Ochorenie nezanecháva imunitu, ktorá by zabránila opakovaniu ochorenia. To je aj jedna z príčin, prečo proti šarlachu nie je možné očkovať.

Zdroj: MUDr. Alexandra Drgoňová, www.mamaaja.sk, A.C. Muntau, Pediatrie, GRADA 2014

Fotogaléria

Kozia 12
Bratislava 811 03

Tel.: 02/5441 5909

E-mail: detiadorast@gmail.com