Všeobecná ambulancia detského a dorastového lekára, MUDr. Alexandra Drgoňová

DÔLEŽITÝ OZNAM - sem kliknúť

Piata choroba (erythema infectiosum)

Je vírusové ochorenie sprevádzané vyrážkou.
Pôvodca: parvovírus B 19
Prenos: vzdušnou cestou - kvapôčková nákaza pri kýchaní, kašľaní, telesným kontaktom
Výskyt: od konca zimy do začiatku leta
Inkubačná doba: 4-21 dní
Nákazlivosť je najväčšia pred vznikom vyrážky
Príznaky: Piata choroba sa obvykle začína mierne zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy a akoby príznakmi chrípky – upchatým nosom alebo miernym priehľadným výtokom z nosa.
Tieto príznaky rýchlo prejdú a zdá sa, že choroba je preč – no o niekoľko dní sa objaví vyrážka na tvári – „motýlik“- intenzívny červený výsev na lícach. Staršie deti a dospelí sa niekedy sťažujú, že vyrážka svrbí.
O niekoľko dní neskôr sa zvyčajne vyrážka a mierne červené škvrny rozšíria na trup, paže a nohy. V priebehu dňa môže meniť intenzitu, môže sa zvýrazniť po pobyte na slnku, v teple, alebo po kúpaní.
Vyrážka obvykle ustúpi do 10- 14 dní. Zriedka sa objavujú nevoľnosti alebo bolesti kĺbov - zápästia, kolená alebo členky.
Bolesti kĺbov sa objavia skôr u dospelých a väčších detí, u dospelých dokonca až v 80% prípadov piatej choroby. U dospelých sú kĺbové prejavy dokonca častejšie než typická vyrážka.
Ďalšie príznaky, ktoré sa niekedy vyskytujú s piatou chorobou zahŕňajú opuch lymfatických uzlín, červené oči, bolesť hrdla a zriedkavo vyrážky, ktoré vyzerajú ako pľuzgieriky alebo modriny.
Liečba je symptomatická. V prípade teploty môžu rodičia podať antipyretiká. Ak sa dieťa sťažuje na svrbenie vyrážok, môžu byť podané antihistaminiká. Pre dieťa je dôležitý kľudový režim a dostatok tekutín. V prípade, že sa dieťa sťažuje na bolesti kĺbov, treba sa o podaní vhodných liekov poradiť s pediatrom.

Zhruba týždeň po objavení sa príznakov by dieťa malo zostať v domácej starostlivosti, ale nie je potrebné vyradiť ho z kolektívu na celý čas trvania vyrážky. Je vhodné, aby choré dieťa obmedzilo telesnú aktivitu, športy.

Pre dieťa je dôležitý kľudový režim a dostatok tekutín. V prípade, že sa dieťa sťažuje na bolesti kĺbov, treba sa o podaní vhodných liekov poradiť s pediatrom.
Zhruba týždeň po objavení sa príznakov by dieťa malo zostať v domácej starostlivosti, ale nie je potrebné vyradiť ho z kolektívu na celý čas trvania vyrážky. Je vhodné, aby choré dieťa obmedzilo telesnú aktivitu, športy.

Piata choroba

Fotogaléria

Kozia 12
Bratislava 811 03

Tel.: 02/5441 5909

E-mail: detiadorast@gmail.com