Všeobecná ambulancia detského a dorastového lekára, MUDr. Alexandra Drgoňová

DÔLEŽITÝ OZNAM - sem kliknúť

Ovčie kiahne - varicella

Kiahne sú vysokonákazlivé infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje typickým výsevom na koži.
Pôvocom nákazy je vírus varicella zoster.
Zdrojom infekcie je choré dieťa, ktoré je nákazlivé už 48 hodín pred výsypom kiahní.
Vírus sa šíri kvapôčkami až na vzdialenosť 10m a dotykom s kožnými pľuzgierikmi, ale aj vzduchom pri rozprávaní, kýchaní, slinami.
Výsev jednotlivých kiahní trvá 5-7 dní, vyrážky sú v rôznom štádiu vývoja, vývoj je postupný...červená bodka-pľuzgierik s čírym obsahom-pľuzgier s hnisavým obsahom-chrasta. Pre ovčie kiahne je typické to, že sa na koži nachádzajú všetky štádia vyrážky.
Objaviť sa môžu na celom tele aj na slizniciach - v ústach, nose, očiach, pohlavných orgánoch.
Väčšinou sú vyrážky výrazne svrbivé. Keďže ide o virózu, môže ale nemusí byť výsev sprevádzaný teplotou, nádchou, bolesťami v hrdle ale aj inými príznakmi.
Inkubačná doba - doba od kontaktu s infikovaným jedincom až po vypuknutie prejavov ochorenia je približne 14 - 21 dní, priemerne 17 dní.
Infekčnosť - začiatok je 2-3 dni pred prvým výsevom, trvá počas celého obdobia výsevu čo je zhruba 5-7 dní a potom až do zaschnutia všetkých vyrážok. V štádiu chrasty dieťa už nie je infekčné.
V čase od začiatku výsevu po dobu 7 dní musí byť dieťa izolované.
Pobyt mimo kolektívu by mal byť najmenej 11 dní, podľa priebehu ochorenia a stavu kože. Odporúčam celkovo vyradiť dieťa z kolektívu na 2 týždne, z dôvodu výraznejšieho oslabenia imunity po bezprostrednom prekonaní kiahní.
Liečba
celková - podľa príznakov, ktoré má dieťa okrem výsevu - lieky na teplotu, kvapky do nosa, kvapky do očí, kloktadlo...
Na potlačenie svrbenia - celkové antihistaminiká Fenistil, Zyrtec, Zodac...
lokálna - na jednotlivé vyrážky aplikujte napr. Fenistil gel, tanno hermal lotio.. V prípade výrazného výsevu - kúpele v hypermangáne.
Hygiena - dieťa sa môže sprchovať - veľmi rýchlo, bez mydla, vlasy týždeň neumývajte. Veľmi opatrne osušte, neutietajte, aby ste neodtrhli chrasty. Tiež sa snažte zabrániť, aby sa dieťa škrabalo, lebo po odtrhnutí chrasty sa kiahňa hojí jazvičkou.

Väčšinou majú kiahne ľahký priebeh ale môžu byť sprevádzané aj vysokými horúčkami, bolesťami hlavy, zápalom spojiviek, zväčšnými lymfatickými uzlinami, malátnosťou, únavou, závratmi a výrazným výsevom. V takom prípade treba ihneď kontaktovať lekára.

Po ústupe „klasických“ ovčí kiahní sa vírus usídli v nervových uzlinkách pozdĺž miechy a tam pretrváva po celý život. Vírus sa môže aktivizovať pri oslabení organizmu (napr. starnutím, pri závažných ochoreniach, operáciách, úrazoch, poruchách výživy a stresu) kedy dochádza k jeho reaktivácii a môže spôsobiť tzv. pásový opar (herpes zoster) – nepríjemné a bolestivé ochorenie. Pozdĺž priebehu nervov napr. v oblasti pása, hrudníka alebo chrbta objaví pľuzgierovitá vyrážka, ktorá svrbí a nepríjemne bolí. Výsev vyrážky sa môže vyskytnúť aj na inej časti tela. Na liečbu sa používajú antivirotiká, ktoré predpisuje lekár.

Účinnou ochranou proti kiahňam je očkovanie.

Fotogaléria

Kozia 12
Bratislava 811 03

Tel.: 02/5441 5909

E-mail: detiadorast@gmail.com