Všeobecná ambulancia detského a dorastového lekára, MUDr. Alexandra Drgoňová

DÔLEŽITÝ OZNAM - sem kliknúť

Nádcha a jej liečba

Ide o ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré spôsobujú najčastejšie vírusy.
Prenos ochorenia
Prenos priamym kontaktom alebo vzduchom, t. j. stykom s chorým jedincom, alebo užinfikovaným organizmom prostredníctvom rôznych spolu používaných predmetov (napr. bielizeň, knihy, hračky a rôzne predmety najmä u detí v predškolských a školských zariadeniach a pod.).
Zárodky sa šíria kvapôčkami pri kýchaní a kašľaní a tiež znečistenými vzduchovými prúdmi.
NÁDCHA
Prejavy ochorenia
Opuch slizníc nosa, svrbenie, kýchanie, vodový priehľadný výtok z nosa. Obyčajná nádchazvyčajne nie je sprevádzaná teplotou.
Liečba
*Preplach nosa pripravkami ktore obsahujú morsku vodu, fyziologický roztok, alebo minerálne vody napr. Physiomer, Sterimar, Libenar, Vincentka v spreji. Vyberáme vhodný prípravok podľa veku dieťaťa - poraďte sa s lekárnikom, prípravky sú voľnopredajné.
Doba používania je neobmedzená.
*Nosné kvapky alebo spreje do nosa ktoré spôsobujú odpuchnutie (dekongesciu) slizníc nosa atým uľahčujú odtekanie hlienov a uvoľnujú dýchanie napr. Olynth HA, Otrivin, Nasivin, Muconasal atď.... Prípravkov a ich foriem je veľké množstvo, vyberajte prípravok vhodný podľa veku dieťaťa po porade s lekárnikom. Prípravky sú voľnopredajné.
Doba používania je ideálne 7 dní, nie viac ako 14 dní.
*Antihistaminiká - lieky ktoré sa používaju pri alergických ochoreniach, ale majú výborný účinokna odpuchnutie slizníc nosa, pomáhajú znížit tvorbu sekrétov, zmierňujú svrbenie vnose, dráždenie na kašeľ napr. Fenistil, Zyrtec, Aerius atd. Tieto lieky sú viazané na lekársky predpis.
Doba používania je rôzna podľa dĺžky ochorenia.
!!!!!!!Najdôležitejšie pri nádche je čistenie nosa, smrkanie, u malých detí odsávanie hlienov.
Obmedzíte tým veľmi výrazne zatekanie hlienov ktoré následne spôsobujú kašeľ!!!!!!!!!!
Výborný efekt majú inhalácie slaného roztoku alebo vincentky cez inhalátory, alebo preplachnosa konvičkou (treba sa riadiť schopnosťou a vekom dieťaťa).
Používať treba všetky odporúčane prípravky, každý z nich má svoju úlohu.
Pri bežnej, nekomplikovanej nádche ktorá trvá maximálne týždeň nie je potrebnékontaktovať lekára, liečbu zvládnete aj sami v domácom prostredí.

KOMPLIKÁCIE NÁDCHY
Zahustenie hlienov, sfarbenie hlienov do žlta alebo do zelena, výraznejšie upchatie nosa, zatekanie hlienov (zadná nádcha), kašeľ, bolesti hlavy, chrápanie... Nemusia byť prítomné všetky príznaky naraz.
Tieto príznaky sú väčšinou spôsobené bakteriálnou superinfekciou (najčastejšie bakteriemoraxela, hemofilus, pneumokok, ide o najčastejšie škôlkárske baktérie).
Môžu a nemusia byť sprevádzané teplotou.
Liečba
Okrem liečby ktorú používame pri bežnej nádche je vhodné nasadiť prírodné prípravky, ktoré sú určené na riedenie hlienov v dutinách a uľahčujú jeho smrkanie a odsávanie napr. Sinupret, Nasivin sinus, Sinulan atď.... Sú voľnopredajné a dostupné v rôznych formách, vybrať si trebajeden prípravok a formu vhodnú podľa veku dieťata po porade s lekárnikom.
Najčastejšou komplikáciou nádchy u detí je kašeľ.
!!!Kašeľ môže byť aj prvým priznakom zadnej nádchy, bez predchádzajúceho výtoku z nosa!!!
Spôsobený je zatekaním hlienov cez nosohltan - tzv. zadná nádcha.
Preto je veľmi dôležité čistenie nosa, preplachy, používanie dekongestívnych kvapiek a smrkanie alebo odsávanie hlienov.
Charakter kašľa sa môže počas dňa meniť.
Vlhký kašeľ - býva hlavne ráno po zobudení, ale aj počas dňa, spôsobený je zatečením hlienov počas spánku.
Suchý, dráždivý - spôsobujú ho zatekajúce hlieny ktoré dráždia priedušky, najčastejšie jepopoludní
Dráždivý, záchvatovitý - po uložení dieťaťa k spánku.
Výrazné zatekanie hlienov môže spôsobiť napínanie na vracanie, alebo aj vracanie, pričom detivyvrátia hlavne hlieny. Väčší obsah hlienov v žalúdku môže spôsobovať bolesti bruška anechutenstvo, tak isto v stolici sa môže objaviť väčšie množstvo hlienov.

Univerzálny liek na kašeľ (suchý - dráždivý ale aj vlhký vykašliavajúci) je Stoptussin.
Je voľnopredajný, dostupný vo forme sirupu, kvapiek aj tabletiek. Vyberte si vhodnú formu adávkujte podľa príbalového letáku. Ďaľší podobný liek je napr. Tussirex.
Lieky na suchý, dráždivý kašeľ: Stoptussin, Tussin, Ditusstat, Robitussin na suchý kašeľ, Sinecod, Paxeladine... prípravkov je samozrejme dostupných ďaleko viac. Vybrať si treba jeden, formu vhodnú podľa veku dieťaťa a dávkovanie podľa príbalového letáku.
Pri suchom a dráždivom kašli treba kašeľ tlmiť, nepodávajte lieky na kašeľ ktoré slúžia na riedeniehlienov a podporu vykašlavania. Kašeľ sa pri podávaní tychto prípravkov len zhoršuje.
Lieky na vlhký, mokrý tzv. produktívny kašeľ: preferujte spočiatku prípravky na prírodnej báze: Sinupret, Hedelix, skorocelový sirup, Thymomel, Bronchipret, Bronchicum, Robitussinexpectorans atď.
Týchto pripravkov je naozaj veľa, poraďte sa v lekárni a vyberte formu vhodnú pre vaše dieťa.
Nikdy nezačínajte liečbu vlhkého kašľu liekmi ako je Mucosolvan, Ambrobene, Flavamed, Solmucol, ACC...
Ide o lieky s veľmi výraznou riediacou (mukolytickou) schopnosťou, ktoré spočiatku nemusia byť úplne prospešné. Odporúčam ich nasadiť až po porade s lekárom, napriek tomu, že sú voľnopredajné. Tento typ liekov nikdy nedávajte na noc - nočný kašeľ by savýrazne zhoršil!!!

KEDY KONTAKTOVAŤ LEKÁRA
*Ak je nádcha, zatekanie hlienov a kašeľ sprevádzaná teplotou nad 38 stupňov ktorá trváviac ako 48 hodín
*Ak nádcha, zatekanie hlienov a kašeľ trvá viac ako 3-5 dní aj po nasadení horeuvedenejliečby a nie sú známky zlepšenia.

Zhrnutie
Čo treba urobiť doma skôr ako budete kontaktovať lekára
Čistenie nosa:
* ako prvé nakvapkať alebo nastriekať do nosa dekongestivne kvapky - Nasivin, alebo Olynth, alebo Muconasal.... atď. Nechať chvíľku pôsobiť - uvoľnia sa opuchnuté sliznice vnose.
* Potom nos prepláchnite fyziologickým roztokom, alebo morskou vodou.... napr. prípravky Physiomer, Sterimar, Vincentka....
* Po chvíľke pôsobenia hlieny poodsávajte alebo sa dieťa vysmrká.
Následne do čistého a voľného nosa aplikujete antibiotické kvapky ak som ich užpredpísala a odporučila.
* Medzitým môžete používať konvičku alebo inhalácie.
* Tiež je vhodné nasadiť antihistaminiká napr. Fenistil, Zyrtec atď., ktoré pri nádchachpravideľne odporúčam a ktoré máte pravdepodobne doma. Ak nemáte, alebo ste ichminuli, požiadajte ma prosím mailom o recept. Upozorňujem, že deťom, ktoré pravideľneužívaju lieky na alergiu predpísané alergológom tieto lieky nepridávajte.
Ak dieťa už aj kašle, nasadte stoptussin.

Fotogaléria

Kozia 12
Bratislava 811 03

Tel.: 02/5441 5909

E-mail: detiadorast@gmail.com