Je akútny zápal hrtana, spôsobený najčastejše vírusmi.
Ide o bežné vírusové ochorenie, ktorým trpia najčastejšie deti od 6 mesiacov do 5 rokov. Väčšinou vzniká náhle, z plného zdravia.
Ochorenie začína zvyčajne v noci, v čase spánku - veľa mamičiek povie: ”večer mu nič nebolo a v noci sa zobudil s kašľom a začal sa dusiť“.
Tento stav rodičov zvyčajne veľmi vystraší.
PRÍZNAKY:
Typický pre laryngitídu je suchý, dráždivý, štekavý kašeľ, ktorého charakteristický zvuk je spôsobený prúdením vzduchu cez opuchnutý a zúžený priesvit hrtana, zachrípnutie až strata hlasu, sipot, sťažené dýchanie a bolesť v krku.
Teplota pri laryngitíde môže a nemusí byť.
Príznaky sa veľmi zhoršujú v ľahu, kedy majú deti záchvaty kašľa a môžu sa až dusiť.
Prvá pomoc pri náhlom nočnom záchvate: zoberte dieťa do náručia a upokojte ho, v zime ho zabaľte do deky a pri otvorenom okne nechajte dieťa dýchať studený vzduch až do ústupu ťažkostí.
V lete otvorte miesto okna chadničku alebo mrazničku.
PRIEBEH:
Ľahký: typické príznaky ustúpia pri správne podávanej liečbe do 2-3 dní, kašeľ sa postupne mení na vhký, vykašliavaci. Nie je potrebná ďašia liečba.
Stredne závažný: Ak má dieťa súčasne s príznakmi horúčku, ktorá neustupuje do 3-4 dní, pravdepodobne sa pridružila bakteriálna infekcia. Po vyšetrení môže lekár v takom prípade predpísať antibiotickú liečbu.
Závažný: Ak sa napriek dobre podávanej symptomatickej liečbe a režimovým opatreniam akútny stav nezlepšuje, je potrebná terapia kortikoidmi, alebo ďaľšia liečba najčastejšie na pohotovosti alebo v zdravotníckom zariadení.
REŽIMOVÉ OPATRENIA:
Dostatočné vetranie, pitný režim, ľahká strava, kľud na lôžku, inhalácie studenej pary, priessnitzov zábal- u detí maximalne pol hodinu. Počas spánku dieťa ukladajte do zvýšenej polohy.
LIEČBA
je výhradne symptomatická
* antitusiká - na potlačenie kašľu (napr. Stoptussin sirup alebo kvapky 3xdenne)
* antihistaminiká - na zmiernenie opuchu hrtana (napr. Fenistil,alebo Aerius atď.)
* kalciový sirup - na zmiernenie zápalu
* antipyretiká - pri teplote
* lieky s obsahom ibuprofénu na zmiernenie bolesti a zápalu, aj keď dieťa nemá teplotu
Všetky lieky sa podávajú súčasne.
Ak sa stav dieťaťa zhoršuje aj napriek podanej liečbe a dodržaní všetkých postupov nedochádza k úľave, dieťa sa dusí, treba ísť okamžite na pohotovosť, alebo privolať RZP na čísle 112.
*Dieťa ktoré má viac ako 6 mesiacov, dobre reaguje na podávanú liečbu, dobre pije, toleruje ľahkú stravu a má teplotu menej ako 3 dni NEPOTREBUJE VYŠETRENIE U LEKÁRA.
KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA
*Ak sa príznaky nezlepšujú do 2 dní, dieťa výrazne štekavo kašle a ťažšie dýcha aj napriek odporúčanej liečbe a jeho stav sa v ľahu zhoršuje NAVŠTÍVTE LEKÁRA.
* Ak má dieťa súčasne s príznakmi laryngitídy aj horúčku nad 38 stupňov, ktorá pretrváva viac ako 2-3 dni NAVŠTÍVTE LEKÁRA.
Zdroj: MUDr. Alexandra Drgoňová