Všeobecná ambulancia detského a dorastového lekára, MUDr. Alexandra Drgoňová

DÔLEŽITÝ OZNAM - sem kliknúť

Kašeľ u detí – praktické tipy

Kašeľ je obranný reflex, ktorý spolu s ostatnými ochrannými reflexmi dýchacích ciest fyziologicky napomáha udržiavať priechodnosť dýchacích ciest.

Akútny kašeľ u detí býva najčastejším prejavom vírusovej infekcie horných dýchacích ciest. Väčšinou je spojený s nádchou a mierne zvýšenou teplotou. Priebeh ochorenia je vo väčšine prípadov nekomplikovaný a liečba antibiotikami nie je nutná. Infekcia ustúpi v priebehu dvoch týždňov. Kašeľ býva na začiatku väčšinou suchý, dráždivý, obťažujúci hlavne v noci, následne môže prejsť do tzv. vlhkého kašľa s nadmerným zahlienením.

Suchý kašeľ je potrebné tlmiť liekmi (antitusiká), pretože pacienta i jeho okolie vysiľuje. V prípade obťažujúceho nočného kašľa, ktorý budí zo spánku, môže pomôcť zvýšenie polohy hlavy pri spaní, podloženie ďalším vankúšom. Dôležité je rovnako pravidelne vetrať v miestnosti kde sa spí, prípadne ešte zvlhčovať vzduch. K zmierneniu obťažujúcich príznakov môže pomôcť tiež tzv. Priessnitzov obklad na krk, ale bez igelitu. U starších detí je možné aplikovať inhaláciu.

Pri akútnom záchvate môže tiež pomôcť lyžička medu. Med má preukázateľný účinok proti kašľu. Deťom mladším ako jeden rok sa však podávanie medu neodporúča, taktiež deťom s alergiou na med.

Pri vlhkom kašli s nadmerným zahlienením sa odporúčajú lieky, ktoré riedia hlien a napomáhajú vykašliavaniu (mukolytiká a expektoranciá).Tento typ liekov nikdy nedávajte večer, alebo v noci.

Veľmi dôležitá je dostatočná hydratácia pacienta.

Malé deti, ktoré sa ešte nevedia vysmrkať do vreckovky a odkašliavať, hlieny prehĺtatajú. Tým dochádza k nechutenstvu, deti odmietajú potravu a tekutiny a môže dôjsť k dehydratácii. Malému pacientovi podávajte dostatok tekutín po malých dávkach. V rámci stravovania podávame skôr ľahšie jedlá a polievky a to v menších porciách a častejšie.

Keďže kašeľ u detí veľmi často spôsobuje zatekanie hlienov - zadná nádcha, dôležité je tiež dbať na priechodnosť nosa dieťaťa, v prípade malých detí, ktoré sa ešte nevedia vysmrkať do vreckovky, je vhodné použiť odsávačku. Ak necháte hlien zatekať, ten bude dráždiť priedušky. Obranným mechanizmom - kašľom, sa priedušky snažia cudzorodé látky odstrániť a preto sa kašeľ zhoršuje.

Pri liečbe kašľa u detí je nutné sledovať charakter kašľa (suchý, štekavý, vlhký), celkový stav dieťaťa, sprievodné príznaky – teplotu, nádchu, alergické prejavy. Tiež treba sledovať ako sa kašeľ vyvíja, či sa nezhoršuje a v ktorej dennej dobe sa objavuje.

Kašeľ väčšinou ustúpi spoločne s ďalšími príznakmi ochorenia do dvoch týždňov.

S výberom symptomatických liekov na kašeľ vám pomôže aj lekárnik.

Vyšetrenie u lekára nepotrebujete ak dieťa nemá teplotu dlhšie ako 48 - 72 hodín (u detí do roka viac ako 24 hodin), ak dieťa dobre pije aj papá, je veselé, aktívne a spokojné a jeho kašeľ postupne ustupuje.

Kedy vyhľadať lekára
*ak sa ochorenie nezlepšuje, alebo dochádza k zhoršeniu stavu dieťaťa aj napriek užívaniu symptomatickej liečby.
*ak má dieťa horúčky nad 38 stupňov, ktoré neklesajú po dvoch dňoch
*ak je dieťa vyčerpané, unavené a trpí nechutenstvom

Pri chronickom kašli je vždy potrebná podrobná diagnostika a násedná liečba základného ochorenia, ktoré kašeľ vyvoláva.

Zdroj: www.stoptussin.sk MUDR. Alexandra Drgoňová

Fotogaléria

Kozia 12
Bratislava 811 03

Tel.: 02/5441 5909

E-mail: detiadorast@gmail.com