Všeobecná ambulancia detského a dorastového lekára, MUDr. Alexandra Drgoňová

DÔLEŽITÝ OZNAM - sem kliknúť

Šiesta choroba (Exantema subitum)

Je časté vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne u dojčiat a detí do troch rokov, alevýnimočne môžu ochorieť aj staršie deti, alebo dospelí.
Pôvodca: ľudské herpes vírusy HHV-6 a menej HHV-7.
Prenos: kvapôčkovou infekciou, slinami alebo priamym kontaktom
Inkubačná doba: 5-12 dní.
Príznaky
vysoké horúčky (môžu byť až do 40  ̊C) trvajúce 3-5 dní. Horúčkovité obdobie prebieha bez iných príznakov. Výnimočne sa môže vyskytnúť aj opuch slizníc, zápal očných spojiviek, opuchočného okolia, zväčšené uzliny a i. Stav dieťaťa je v období medzi horúčkami dobrý, dieťa papá a pije dobre, hrá sa.
Po ústupe teplôt sa objavuje na koži výsev ružovej farby veľkosti 2-5 mm. Vyrážka saobjavuje na hlavičke, postupuje na krk a trup. Je nesvrbivá a nebolestivá. Samovoľnezmizne do 1-2 dní a nezanecháva trvalé poškodenie kože.
Komplikáciou tohto ochorenia sú tzv. febrilné kŕče, ktoré môžu sprevádzať prvú fázu ochorenia.
Liečba
je symptomatická, zameraná predovšetkým na zníženie teploty (viď Horúčka a spôsob liečby na tejto stránke v časti Diagnózy) a prevenciu vzniku febrilných kŕčov dôslednýmzrážanim teplôt. Okrem liekov na teplotu treba nasadiť vitaminy (vitamín C, B, D), je možné podat ́ prípravky na podporu imunity podľa veku dieťaťa (imunoglukan acute, rinimun acute, kaloba....), zabezpečiť pitný a kľudový režim.
Infekčnosť
Od nástupu teplôt až do vymiznutia vyrážok.
Kedy treba navštíviť lekára
U detí do roka ak pretrváva horúčka nad 38,5 st. viac ako 24 hodín.
U detí nad jeden rok ak pretrváva horúčka nad 38,5 st. viac ako 48-72 hodín, zapredpokladu, že je dieťa v dobrom stave, prijíma dostatočné množstvo tekutin a nemá inévážne príznaky.
Očkovanie
Nie je dostupné.
Prevencia
Správna hygiena rúk, posilňovanie imunity, vyhnúť sa kontaktu s chorými.


Šiesta choroba

Fotogaléria

Kozia 12
Bratislava 811 03

Tel.: 02/5441 5909

E-mail: detiadorast@gmail.com