Hnačka je časté (viac ako 3×/deň) vyprázdňovanie riedkej stolice.
Akútna hnačka sa začína náhle a trvá krátko. Trvá menej ako 4 týždne a je väčšinou infekčného pôvodu.
Toto neplatí pre dojčené deti, ktoré mávajú aj niekoľko redších stolíc denne, ktoré nepovažujeme za hnačku.
Dôležitá je náhla alebo postupná zmena počtu stolíc, spojená s riedkou konzistenciou a často aj so zmenou farby stolice.
Najčastejšie príčiny hnačky
Najčastejšie sa stretávame s hnačkami infekčného pôvodu.
*Bakterialne hnačky
V našich podmienkach sú najčastejšimi pôvodcami Salmonella, Campylobacter, E.coli
Salmonelóza
Najčastejší pôvodca hnačkového ochorenia u nás.
Výskyt: hlavne v lete, najviac postihnuté deti do 1 roka, mladí ľudia do 20 rokov a starší ľudia nad 70 rokov
Inkubačná doba: niekoľko hodín až dní
Zdroj nákazy: hydina, hovädzí dobytok, prasatá, vtáky a ostatné domáce zvieratá, kontak alebo konzumácia kontaminovaných produktov
Prenos: je možný aj priamym kontaktom s chorým pri nedodržiavaní hygienických zásad
Klinické prejavy: únava, bolesť hlavy, zvracanie, bolesť brucha, hnačka – vodnatá stolica, niekedy s prímesou krvi, hlienu a kŕče v bruchu, pripadne bolestive nútenie na stolicu
Akútna otrava potravinami: požitie potrvavín s vysokým obsahom salmonelvedie k prudkému zvracanianiu, profúznej hnačke, významným stratám tekutín a elektrolytov a hroziacemu šoku.
Kampylobakteriová infekcia
Prenos: z infikovaných zvierat na človeka buď priamym kontaktom, alebo požitím kontaminovanej potravy, najmä nedostatočne tepelne spracovaným mäsom, tiež prenos z infikovaných ľudí
Inkubačná doba: 1-8 dní
Klinické prejavy: vodnatá hnačka, kolitída (zápal čreva), horúčka, kŕčovité bolesti brucha niekedy pripomínajúce zápal slepého čreva; príznaky trvajú obvykle 1 – 7 dní
Infekcie vyvolané E. coli:
E. coli spôsobuje hnačku hlavne u detí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých
Zdroj nákazy: chorý človek alebo bacilonosič
Klinické prejavy: vodnaté stolice, väčšinou bez výrazného zápachu, niekedy zvracanie a bolesť v bruchu
Inkubačná doba: niekoľko hodín
*Vírusové hnačky
Výskyt: až 1/3 hnačkových ochorení je vyvolaná vírusmi; ochorenie postihuje ktorúkoľvek vekovú skupinu, ale zraniteľné sú najmä deti a starší ľudia
Pôvodca: ochorenie vyvolávajú hlavne vírusy: norwalk, rotavírusy, adenovírus, astrovírusy, picornavírusy.
40 % hnačkových ochorení u detí je vyvolaných rotavírusmi. Chrániť deti pred rotavírusovými hnačkami môžeme očkovaním - bližšie informácie najdete na našej stránke - v časti očkovanie.
Ochorenie je často sprevádzané zvracaním, niekedy veľmi úporným, ktoré prehlbuje stratu tekutín. Z tohto hľadiska sú opäť najviac ohrozenou skupinou práve dojčatá.
Príznaky straty tekutín
Strata tekutín sa prejavuje suchými perami a suchou ústnou sliznicou, u dojčaťa je prepadnutá fontanela, koža je povädnutá, dieťa je spočiatku nepokojné a plačlivé. Pri závažnej dehydratácii je dieťa postupne apatické, môže sa objaviť porucha vedomia rôzneho stupňa, oči sú zapadnuté, dieťa močí veľmi málo – moč je tmavý, z úst cítiť acetón.
Liečba akútnej hnačky
Spočiatku u všetkých typov hnačiek je rovnaká. Spočíva v dôslednej rehydratácii a diéte.
Hlavné zásady pri liečbe:
1. zamedziť dehydratácií dieťaťa - Liečenie spočíva vo včasnej náhrade stratených tekutín a minerálov (rehydratácia) a včasnom podaní tolerovaných potravín (realimentácia) s cieľom zabrániť ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice podávaním rehydratačných roztokov- napr.Kulíšek, Biogaia Protectis - tento je chuťovo veľmi prijateľný, Humana, ORS HIPP, Ele Dietix, ale aj vodicku a starším deťom neochutenú a nesýtenú minerálku
Tekutiny podávame v malých dávkach a často.
Pri rehydratácii sa nahrádzajú straty vody a solí za predpokladu, že dieťa je schopné príjmu tekutín ústami (nevracia).
Zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín u dojčaťa znamená prijať 120 až 180 ml tekutiny/kg telesnej hmotnosti za 24 hodín, u batoliat je to o niečo menej - 100 - 120 ml tekutín na 1 kg hmotnosti za 24 hodín.
Do tohto objemu počítame aj jedlo v tekutej forme (mlieko, dojčenie), slabý čierny alebo feniklový čaj prisladený hroznovým cukrom (glukopurom), dojčenská voda.
Zásady rehydratácie rehydratačným roztokom
Roztok podávajte vždy vychladený na 4 – 8 °C, po lyžičkách, napr. po 5 – 10 minútach vždy 5 – 10 ml roztoku (jedna dnešná čajová lyžička má objem 4 ml, takže podáte 2 – 3 lyžičky, interval môžete predĺžiť na 15 – 20 minút podľa situácie). Nikdy roztok nedochucujte ovocnou šťavou alebo džúsom.
Nikdy nepodávajte nápoje typu Coca-cola alebo džúsy – majú minimum minerálov a príliš cukru, ktorý nie je pre porušené trávenie žiaduce; tieto nápoje je možné použiť u niektorých kolapsových stavoch starších detí, ale rozhodne nie pri hnačkovom ochorení spojenom so zvracaním.
Rehydratácia musí byť rýchla a má byť zvládnutá za 4 hodiny, za ten čas podajte 30 – 50 ml roztoku na 1 kg hmotnosti dieťaťa.
2. postupná realimentácia - t.j. postupne podávame dobre znášanú a ľahko stráviteľnú stravu (diéta). Do jedálnička nezaraďujeme nové príkrmy (hlavne u dojčiat).
Dôležité je podávat ́ malé dávky kašovitého jedla v kratších intervaloch.
3. medikamentózna liečba - probiotiká napr. Enterol, Enterina a iné, smecta, čierne uhlie - tieto lieky sú voľnopredajné. Antibiotickú liečbu ordinuje iba lekár až po kultivačnom vyšetrení stolice a IBA v indikovaných prípadoch.
Protihnačková diéta pre deti staršie ako 1 rok:
Hlavná zásada: vylúčiť tuky, mlieko a mliečne výrobky,cukor.
Nápoje: slabý čierny čaj( nearomatizovaný): horký alebo sladený glukopurom.
- ryžový odvar, mrkvový odvar, nesladené a nesýtené minerálne vody s vyšším obsahom sodíka
Sladenie: glukopurom- hroznovým cukrom
Polievky: bez zápražky, bez mäsového vývaru a tuku: ryžová, mrkvová, zeleninová
Zelenina: varená: mrkva, tekvica, zemiaky
Kaše s vodou: zemiaková, ryžová
Pečivo: diétne sucháre, staršie biele pečivo bez tuku, ryžové chlebíčky, slané tyčinky bez semienok, maces
Ovocie: mixované – banány, strúhané jablká bez šupky,varené jablkové pyré
Dieta u detí, ktoré sú mladšie ako 6 mesiacov a sú plne dojčené:
Matka drží protihnačkovú diétu a pokračuje v dojčení. Medzi dojčeniami podávame rehydratačné roztoky lyžičkou alebo striekačkou. Pri striekavých vodových stoliciach pred dojčením podáva lyžičkou ryžový odvar osladený glukopurom.
U detí mladších ako 4 mesiace na strave s plne adaptovaným mliekom ( napr. Nutrilon, Beba, Sunar...) nahradíme toto mlieko bezlaktózovou formulou. Najlepšie ak je bezlaktózové mliečko od výrobcu bežného mliečka, ktoré dieťatko papá. Mlieko môžete zarobiť v ryžovom odvare. Medzi dávkami podávajte lyzičkou glukopurom sladený ryžový odvar, alebo prevarenú vodu.
Môžete aj vynechať mliečnu dávku a pristupujete k podávaniu samotného ryžového odvaru sladeného glukopurom.
U detí, ktoré mali zaradené príkrmy: ponechávame tieto príkrmy: zemiaková kaša na vode, varené mrkvové pyré s vodou, mixované banány, mixované varené jablko, bezmliečnu ryžovú kašu.
Môžeme robiť aj rôzne kombinácie: mrkva-zemiak, mrkva-ryža, ryža-banán, jablko-banán... atď.
Mliečna dávka je nahradená bezlaktózovým mliekom. Bezlaktózové mliečko môžete zarobiť miesto vody ryžovým odvarom.
Upozorňujem že bezlaktózové a hypoalergénne mlieko nie je to isté.
Ak sa stav upravuje - zahustenie stolice,menší počet stolíc, postupne môžme do stravy zaradiť varené kuracie alebo morčacie mäso a vývar, z mliecnych výrobkov je vhodne pridať najprv biely nízkotučný jogurt, bezvaječné ecstoviny. Ak sa po zavedení tychto potravín ťažkosti nevrátia, postupne a pomaly sa vraciame k normálnej strave. Normálne mlieko zavádzame do stravy nakoniec.
Smectu a čierne uhlie podávame počas hnačky, probiotiká môžeme podávať aj dlhšiu dobu po úprave stavu.
Ryžový odvar (1 liter): v chladničke vydrží 24 hodín:
Príprava: 50 g ryže varíme v 2 litroch vody asi 1,5 hod, potom precedíme a doplníme do 1 litra prevarenou vodou
alebo
1 polievková lyžica vody do litra vody, variť hodinu, vodu dolievať. Potom buď precediť alebo použit do kaší a pyré celé bez precedenia.
Mrkvový odvar (0,5 litra): Príprava: 250 mg očistenej mrkvy varíme asi 1 hod, potom všetko rozmixujeme, precedíme a doplníme do 0,5 litra prevarenou vodou. Mrkva by mala byť z overeného zdroja alebo BIO.
Príklad výživy starších detí pri hnačkovom ochorení
1. deň:
Rehydratačný roztok podľa odporúčaného dávkovania.
Hneď ako dieťa nezvracia, skúste kúsok suchého rožka alebo suchára, banánu alebo jablčného kompótu. Ak sa neobjaví znovu zvracanie, ponúknite dieťaťu kúsok niektorej vyššie uvedenej potraviny častejšie (zhruba po 3 hodinách, ale množstvo nezvyšujte).
2. deň:
Pokračujte v podávaní rehydratačného roztoku podľa odporúčanej schémy.
Na raňajky ponúknite napr. suchár namočený v jablčnom kompóte bez cukru, uvarené jabĺćko (môžete ho prisladiť hroznovým cukrom – Glukopurom).
Na desiatu malé množstvo roztlačeného banánu alebo jablčné pyré.
Na poludnie na obed rozmixovaný varený zemiak s varenou mrkvou, alebo vodovú krúpovú polievku (prípadne pridajte zemiak a mrkvu), pokrm môžete jemne prisoliť.
Na olovrant opäť roztlačený banán, jablčný kompót so suchárom, na večeru ryžovú bezmliečnu kašu (buď uvaríte doma, alebo použijete ryžovú bezmliečnu kašu už hotovú v škatuli).
Množstvo jedla musíte prispôsobiť chuti dieťaťa, jedlo mu nevnucujte, ale ponúknite radšej menšie množstvo, ale častejšie (napríklad po 2 hodinách niekoľko lyžičiek), aj keď úplne porušíte pôvodný pravidelný režim.
3. deň:
Ak prijíma dieťa predchádzajúci deň ponúkanú stravu dobre, stolica už nie sú taká častá a zlepšuje sa jej konzistencia, postupujte obdobne, ale skúste na obed zaradiť hovädzí alebo kurací vývar s drobnými kúskami chudého mäsa alebo opäť zemiaky a mrkvu a k tomu kúsok chudého kuracieho, králičieho či morčacieho mäsa, ostatné zostáva rovnaké.
4. deň:
Ak prijíma dieťa predchádzajúci deň ponúkanú stravu dobre, má na jedlo chuť, stolica je hutnejšia alebo vôbec žiadna (čo sa môže stať), skúste mu na raňajky ponúknuť mlieko, na ktoré bolo zvyknuté, v množstve cca 100 ml a k tomu suchý rožok alebo piškóty.
Počas dňa môžete nahradiť rehydratačný roztok postupne slabým čiernym čajom ochuteným Glukopurom, ponúkajte pitie často po malých porciách.
Ak sa po prvej rannej stolici neobjaví opäť hnačka, skúste večer ryžovú mliečnu kašu.
Počas dňa desiatu/olovrant ponechajte bezo zmeny.
5. deň:
Pri priaznivom priebehu môžete ráno podať už obvyklú porciu mlieka.
Na desiatu alebo olovrant podajte biely jogurt, do ktorého pridáte banán alebo varené jablko.
Na obed môže byť vývar s ryžou, zemiakom, mrkvou a mäsom alebo bez vývaru s pridaním masla alebo oleja.
Popoludní na olovrant opäť banán alebo jogurt, večer podľa chuti dieťaťa mliečna kaša alebo to, čo malo dieťa na obed, alebo len mlieko.
V ďalších dňoch už zaraďujte stravu, na ktorú bolo dieťa zvyknuté, ale majte na pamäti, že párky, pečená kačica a bravčové s kapustou či rezne so zemiakovým šalátom nie sú pokrmy vhodné po prekonanom hnačkovom ochorení, aj keď prebehlo ľahko. Takisto čokoláda, ani mliečna, ani horká, sa nehodí na liečbu hnačkových stavov, pretože obsahuje vysoké množstvo tukov!
Takto je možné postupovať u všetkých detí, ktoré už nie sú odkázané iba na mliečnu výživu. Musíte sa riadiť hlavne stavom dieťaťa, jeho chuťou prijímať ponúkané potraviny, pokojne všetko dávajte po troškách, ak je to nutné, starostlivo sledujte množstvo a vzhľad stolice, dodržuje dávkovanie rehydratačného roztoku. Uvedený postup môžete, samozrejme, meniť, príjem stravy je možné urýchliť, ak to dovoľuje stav dieťaťa a množstvo stolice. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, ak sa znovu objaví hnačka alebo dieťa začne znovu zvracať, ihneď sa obráťte na detského lekára.
Zdroj:
MUDr. Alexandra Drgoňová, A.C. Muntau, Pediatrie, GRADA 2014
Hnačka (PDF)